Co zobaczyć w Starej Jaffie. Kościół św. Piotra (Tel Awiw, Izrael)
Idąc przez starą Jaffę, zauważysz stary kościół z wysoką i smukłą dzwonnicą. To katolicki kościół św. Piotra, jedna z najstarszych budowli starożytnego miasta. Kościół został zbudowany w 1654 roku na cześć Apostoła Piotra na miejscu średniowiecznej twierdzy zbudowanej przez cesarza rzymskiego Fryderyka I w XII wieku i odbudowanej po zniszczeniach przez Ludwika IX w XIII wieku. Niestety burzliwe i trudne czasy odcisnęły swoje piętno: kościół był dwukrotnie niszczony (pod koniec XVIII wieku), dwukrotnie odbudowywany, odbudowywany, za każdym razem zmieniał swój wygląd, dlatego budynek, który widzimy w obecnej formie należy do okres końca XIX wieku.
Mimo to świątynia obejmuje również niektóre pozostałości cytadeli z epoki św. Ludwika (Ludwika IX), które przetrwały do dziś, datowane dokładnie na XIII wiek. Wewnątrz znajdują się 2 zaokrąglone pomieszczenia, zachowane w oryginalnym wyglądzie, mają dość niskie stropy i strzelnice. Uważa się, że właśnie tam przebywał Napoleon w 1799 r. podczas swojej kampanii wojskowej w Syrii i Egipcie.
St. Kościół Piotra jest jedną z najbardziej godnych uwagi lokalnych budowli historycznych, gdyż został wzniesiony w stylu barokowym i zbudowany z różowej cegły, jest szczególnie piękny.
Dość duża liczba znaczących i cudownych wydarzeń, które miały tutaj miejsce związane są z imieniem Piotra Apostoła. Być może warto zacząć od tego, jak apostoł tutaj trafił...
Los sprowadził Piotra do Jafy z powodu śmierci sprawiedliwej Tabity. Apostoł wysłuchał próśb wyznawców Chrystusa, których strasznie zmartwiła śmierć cnotliwej chrześcijanki, która za życia czyniła wiele dobrego, dała wiele jałmużny. Piotr wysłał wszystkich z domu, w którym leżała niedawno zmarła kobieta, pomodlił się i zdarzył się cud: Tabita wstała. To właśnie ten odcinek jest przedstawiony na kościelnych witrażach.
Kolejny ważny epizod z pobytu Piotra w Jaffie jest pokazany w ołtarzu. Kiedy Piotr odwiedzał dom garbarza Szymona, miał wizje niekoszernego jedzenia, było to objawienie z góry, że nie ma ludzi czystych lub nieczystych. Jeśli Pan kogoś oczyścił, to taka osoba nie może być uważana za nieczystą. Nie ma przeszkód w głoszeniu Ewangelii wśród pogan.
Ponadto witraże kościelne wykonane w niemieckim mieście Monachium (artysta – Franz Xaver Zettler) przedstawiają tak ważne kamienie milowe w życiu Piotra jak cudowny połów ryb w Morzu Galilejskim, jezioro Kinneret (Łk 5, 1-11; Jana 21:1-8), obecność przy Przemienieniu Pańskim na Taborze (Mt 17,1–6, Mk 9,1–8, Łk 9,28–36), Pan dający Piotrowi klucze do Raju (Mt 16:17-19), ablucji stóp podczas Ostatniej Wieczerzy (Jan 13:3-17).
Msze (nabożeństwa modlitewne) odprawiane są w języku włoskim, angielskim, hiszpańskim, polskim i niemieckim. Harmonogram usług można znaleźć przy wejściu. Kościół jest otwarty dla publiczności każdego dnia.
Jak się tam dostać
St. Kościół Piotra znajduje się na głównym placu starej Jafy - Placu Kdumim, wznosi się na wzgórzu, którego zbocza schodzą do Morza Śródziemnego. Ten Kościół Katolicki należy odróżnić od Cerkwi Apostoła Piotra i Sprawiedliwej Tabithy, również znajdującej się w Jaffie (ul. Herzla).
Plaża miejska Gordon na wybrzeżu centralnego obszaru Tel Awiwu